Ultrazvuk jako nástroj odpojení

První návštěva gynekologa

Když máte podezření na těhotenství nebo vám vyjde pozitivní test na těhotenském testu, ptáte se, kdy jít poprvé na gynekologii.

A začnou Vám hlavou vrtat otázky, co vše musíte podstoupit a co Vás čeká za vyšetření.

Ne všechny jsme stejné, co je v pořádku pro jednu, nemusí být ok pro druhou. Jedna žena se spokojí s potvrzením svého těhotenství jedním  ultrazvukem, jiná žena potřebuje ujistit o svém těhotenství při každé návštěvě gynekologa.

Když jsem byla poprvé těhotná, vůbec mi nepřišlo divné nechat si dělat ultrazvuk při každé návštěvě a už vůbec mi nepřišlo divné podstupovat všechna vyšetření, která jsou v těhotenství doporučována.

A teď k tomu důležitému.

Žádná vyšetření v těhotenství nejsou povinná, pouze doporučená.

Nikdo Vás nemůže nutit, pokud odmítnete všechna doporučovaná vyšetření.
Povinné nejsou ultrazvuky, test na cukrovku OGTT ani vnitřní vyšetření nebo stěr z čípku na streptokoka.

Vše můžete s čistým svědomím odmítnout, pokud jste s tím též v souladu.

Velmi často se ve svém okolí setkávám, že žena, která zjistí své těhotenství, první co udělá, jde si koupit těhotenský test a následně se rychle objednává ke svému gynekologovi.

Ten ji těhotenství potvrdí, často velmi brzy cca 5-6tt., znovu ji pozve za 14dní, protože tady existuje možnost, že srdíčko plodu ještě není na UZ vidět.

Často se vypočítává termín podle menstruace a to může být i o 14 dní dříve než by měl opravdu termín být.

Záleží na pravidelnosti menstruačního cyklu a délce ovulace, s takovým individuálním přístupem se ale u gynekologů nesetkáte všude. Tím se zkreslí i termín porodu a často dochází k tomu, že žena je později nucena do vyvolávání porodu zbytečně.

V praxi to vypadá tak, že žena je 4-5.týden, gynekolog vypočítá 6-7 týden  a ženu posílá na kyretáž, protože v 6.týdnu těhotenství by mělo být vidět srdíčko plodu.

Proto, pokud znáte někoho, kdo se těší ze dvou čárek, ať vyčká na návštěvu svého gynekologa ještě alespoň měsíc a nikam nespěchá.

Může se stát, že se plod nevyvíjí a sám se odloučí s další menstruací.

Tělo je moudré a  dá ženě najevo, že není vše v pořádku.

Žena je intuitivní, vnímá lépe a umí se napojit více na sebe a proto není třeba své těhotenství dokazovat každou návštěvou gynekologa ultrazvukem a  potvrzovat jeho růst každý měsíc. Miminko kope, cítíte jeho pohyby, některá miminka jsou klidná, jiná akčnější. Dejte na svůj pocit, ten nikdy nezklame.

Technologie dokonale zařídili odpojení se od svého těla a od svého nitra.

Ultrazvukové vyšetření se stalo ve většině porodnic či v praxi gynekologa rutinou.

Hezky o tom píše Michel Odent v knize Znovuzrozený porod.

„Předpokládejme například, že včasné vyšetření ultrazvukem nám ukáže, že placenta ulpívá zevnitř na děloze příliš nízko. Tento nález může u ženy vyvolat velkou úzkost a lékař s tím přitom nemůže až do porodu nic dělat. Navíc strachovat se z tohoto důvodu nemá smysl, protože umístění placenty se stává důležitým jen ke konci těhotenství- kdy se většina těchto placent přirozenou cestou tak jako tak odsouvá z děložního hrdla.“

Ultrazvukové vyšetření by se mělo provádět tehdy, mají-li zásadní vliv na rozhodnutí lékaře či těhotné ženy.

Je důležité si uvědomit, že v současné době nevíme, jakým způsobem může působení ultrazvukových vln poškodit plod a techniku bychom měli využívat k odhalení problémů, nikoliv k ukojení naší zvědavosti a nechat zbytečně a nadměrně dítě prosvítit.

Cituji z projektu Podpoříte mě v osvětě, spolku Juno Moneta Petry Langové:
„Ultrazvuk (UZ) je akustické vlnění, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha, slyšitelného zvuku, která je cca 20 kHz. Problém je, že zahřívá.
SONO: Ultrazvukové vlny o frekvenci 1 až 18 MHz procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů resp. od přechodů mezi tkáněmi s různou akustickou impedancí. (Impedance je fyzikální veličina vyjádřená komplexním číslem (obsahuje reálnou a imaginární složku) popisující zdánlivý odpor součástky a fázový posuv napětí proti proudu při průchodu harmonického střídavého elektrického proudu dané frekvence.

V Německu jsou již od 1.1.2021 zakázaný Dopplerovské, duplexní, 3 D a 4D zobrazení, tzv. ultrazvukové vyšetření pro radost rodičů.“

Co se týká genetického vyšetření, 1.UZ screening a odběr krve na AFP, každá zdravá žena, která nemá v rodinné anamnéze genetickou vadu, by nemusela podstupovat genetiku. Pouze ženy, které mají určité riziko. Často jsou ženy vystrašené ze zprávy falešně pozitivního výsledku.

14 dní jsou ženy  ve stresu a nemyslí na nic jiného, když ji poté oznámí, že je vše v pořádku.

Kdy vezmeme na vědomí, že žena má být podporována a pozitivně laděna místo strašení a podkopávání jejích mateřských kompetencí?

Je opravdu úžasné, když můžete své děťátko vidět na každé ultrazvukové prohlídce, ale mnohem dokonalejší je si děťátko nahmatat.

Nahmatat miminku zadeček a vědět, kde jsou nožičky je určitě pro ženu nebo otce miminka nejsilnějším zážitkem.

Co kdybychom raději místo škodlivých odpojujících technik podpořili rodiče, aby dokázali nahmatat své dítě v bříšku?

Co kdybychom více vložili důvěru do rukou zkušených porodních asistentek, které nás provedou celým těhotenstvím a třeba i porodem?

Čerpám odtud:

Michel Odent, Znovuzrozený porod, 2011

Ingeborg Stadelmann, Zdravé těhotenství, přirozený porod, 1994

https://www.facebook.com/groups/107171469380645